Komunikat prasowy

Spodziewana ilość certyfikowanego pelletu drzewnego ENplus ® w 2024 roku to ponad 14,5 ton

Wiodący na świecie system certyfikacji jakości pelletu drzewnego raportuje rosnące zapotrzebowanie na pellet spoza Europy

Ilość certyfikowanego w systemie ENplus ® pelletu drzewnego  to ponad 13,6 mln ton w 2023 r., podczas gdy zgodnie z prognozą ilość wyprodukowanego pelletu drzewnego przekroczy 14,5 mln ton* w 2024

Niemcy wyprzedzają inne kraje z solidną przewagą wynoszącą prawie 3,7 miliona ton wyprodukowanego pelletu drzewnego z certyfikatem ENplus® w 2023 roku . Na drugim miejscu znalazła się Austria, która zwiększa swoją roczną certyfikowaną produkcję o 100 tys. Do poziomu ponad 1,6 mln ton. Francja zajmuje trzecie miejsce, a tuż za nią Hiszpania. Listę Top 5 krajów z największą certyfikowaną produkcją pelletu w 2023 roku uzupełnia Belgia z prawie 600 000 ton certyfikowanego pelletu. Polska znajduje się w tym rankingu na 6 miejscu z wielkością produkcji certyfikowanego pelletu – 530 ton.

System certyfikacji stale zyskuje na popularności poza Europą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba producentów pelletu posiadających aktywną certyfikację w Brazylii wzrosła do ponad 30, co doprowadziło do zorganizowania pierwszego w kraju szkolenia w ramach programu, dedykowanego menedżerom jakości certyfikowanych firm. Niecały rok po dołączeniu do listy krajów, w których obowiązuje system certyfikacji, Chiny mają już 8 certyfikowanych producentów pelletu i 1 certyfikowaną firmę handlową, podczas gdy Japonia ma obecnie pierwsze 2 certyfikowane firmy handlowe.

Według stanu na maj 2024 r. krajem z największą liczbą producentów pelletu posiadających certyfikat EN plus ® jest Polska, gdzie rynek wydaje się bardziej niż kiedykolwiek uwzględniać certyfikację. Pomimo wojny na Ukrainie kraj ten jest kolejnym przykładem rosnącej liczby nowo wydawanych certyfikatów.

W ubiegłym roku kierownictwo ENplus ® włożyło więcej wysiłku i zamknęło ponad 150 przypadków oszustw, co doprowadziło do osiągnięcia kolejnego kamienia milowego – łącznie zidentyfikowano i rozwiązano ponad 1100 przypadków oszustw. Ponadto zaktualizowano także czarną listę, na której ujawniane są opinii publicznej wszystkie nieuczciwe podmioty i obecnie obejmuje ona ponad 300 firm, którym nie należy ufać.

W tym roku kierownictwo programu zwraca szczególną uwagę na firmy, które jako jedne z pierwszych przystąpiły do programu i pozostały lojalne przez ponad dekadę. Ich inspirujące historie, dobre praktyki i wpływ na lokalną gospodarkę są prezentowane w dedykowanej serii, którą można śledzić za pośrednictwem strony internetowej programu i cyfrowych kanałów komunikacji.

Statystyki i analizy na stronie -> https://enplus-pellets.eu/latest-statistics/

*Oszacowanie na podstawie liczb przedstawionych przez wszystkich certyfikowanych producentów, EPC.

O Bioenergy Europe

Bioenergy Europe jest głosem europejskiej bioenergii. Ma na celu rozwój zrównoważonego rynku bioenergii w oparciu o uczciwe warunki biznesowe. Założona w 1990 roku Bioenergy Europe jest międzynarodową organizacją non-profit z siedzibą w Brukseli, zrzeszającą stowarzyszenia i firmy, a także środowiska akademickie i instytuty badawcze z całej Europy.

10 Comments
  1. “Важко дивитися на те, що відбувається в Україні. Серце болить.” – Анна

  2. “Не могу поверить, что это происходит в 21 веке. Просто ужас.” – Алексей

  3. “Я молюсь за нашу країну кожен день. Дуже важко.” – Наталія

  4. “Why must innocent people endure such hardship? It’s so unfair.” – Dmytro

  5. “Сподіваюся, що мир скоро настане, діти заслуговують на краще майбутнє.” – Олена

  6. “Не могу поверить, что это происходит в 21 веке. Просто ужас.” – Алексей

  7. “Втрата домівки – це ще не найгірше. Втрата близьких – це справжня трагедія.” – Віктор

  8. “Why must innocent people endure such hardship? It’s so unfair.” – Dmytro

  9. “Втрата домівки – це ще не найгірше. Втрата близьких – це справжня трагедія.” – Віктор

  10. “Війна руйнує все на своєму шляху, зруйновані будинки, зруйновані долі.” – Андрій

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *