Dalszy rozwój programu ENplus®

Pomimo zawieszenia działalności rosyjskich i białoruskich firm oraz wahań rynkowych,program ENplus® utrzymuje dalsze wzrosty certyfikowanej produkcji i odgrywa kluczową rolę dla firm zajmujących się handlem lub produkcją pelletem drzewnym.

Wiodący na świecie system certyfikacji gwarantujący wysokiej jakości pellet drzewny. W roku 2022 zostało wyporodukowanych 13,3 mlin ton pelletu drzewnego. Według badań przeprowadzonych przez ENplus® certyfikowana produkcja w tym roku ma przekroczyć 14 milionów ton .

„W 2022 roku rynek pelletu został mocno dotknięty kryzysem energetycznym. Ceny pelletu wzrosły w całej Europie, a niektóre kraje miały nawet problemy z dostępnością pelletu. Zakaz importu z Rosji i Białorusi spowodował dodatkowe zakłócenia w łańcuchu dostaw. Jednak nawet w tak skomplikowanych czasach zarówno profesjonaliści, jak i konsumenci pelletu pozostali lojalni wobec ENplus® i preferowali produkt wysokiej jakości”, komentuje Catalina-Elena Dumitru, Dyrektor Zarządzający programem ENplus®.

Pomimo wojny system certyfikacji informuje o ekspansji międzynarodowej, a coraz więcej firm z Ameryki Północnej i Azji otrzymuje certyfikaty. Od kwietnia 2023r. ENplus® jest obecny w 50 krajach na całym świecie.

Patrząc globalnie, największym producentem pelletu drzewnego z certyfikatem są Niemcy (w roku 2022 bylo to 3,5 mln ton wyprodukowanego pelletu drzewnego przez niemieckie firmy). Austria w tym zestawieniu za rok 2022 utrzymuje drugie miejsce z produkcją na poziomie 1,5 mln ton wyprodukowanego pelletu drzewnego. Pierwszą 6 krajów o największej produkcji certyfikowanego pelletu zamykają Polska, Francja, Hiszpania oraz Belgia.

„W najnowszej ankiecie, którą przeprowadziliśmy wśród certyfikowanych firm, ponad 80% z nich uważa, że certyfikacja ENplus® jest niezbędna dla ich działalności. Wyjaśnia to również obserwowany przez nas w ciągu ostatniego roku wzrost fałszowania certyfikatów przez firmy niecertyfikowane. Niestety, niektóre firmy  próbują oszukiwać, iż są  częścią rynku producentów/handlowców certyfikowanych wg program ENplus® ”, wyjaśnia Catalina-Elena Dumitru.

Według stanu na kwiecień 2023 r. zidentyfikowano i rozwiązano ponad 950 przypadków oszustw w ramach systemu zarządzania oszustwami. Dodatkowo ENplus® Management prowadzi aktualną czarną listę ponad gdzie znajduje sie 250 nieuczciwych podmiotów.

W 2022 roku zakończono rewizję systemu certyfikacji. Obecnie wszystkie certyfikowane firmy korzystają z rocznego okresu przejściowego na zgodność z nowym zestawem wymagań, podczas gdy firmy wnioskujące o uzyskanie certyfikatu zgodności z tymi nowymi wymaganiami i procedurami.

O Bioenergii Europe

Bioenergy Europe, założona w 1990 r., jest międzynarodową organizacją non-profit z siedzibą w Brukseli, działającą na poziomie międzynarodowym. Podstawową misją Bioenergy Europe jest rozwój rynku zrównoważonej bioenergii. Bioenergy Europe zajmuje silną pozycję w sektorze bioenergetycznym i zrzesza około 40 krajowych stowarzyszeń (członkiem Bioenergy Eurpe jest Stowarzyszenie Polska Rada Pelletu) oraz ponad 157 firm sektora prywatnego z całej Europy.