V Česku se vyrobilo v roce 2022 celkem 504 tisíc tun ENplus® pelet

V České republice se v roce 2022 vyrobilo celkem 504 tisíc tun dřevních pelet nejvyšší jakosti ENplus® A1. Jde o prakticky totožné množství při srovnání s rokem 2021 (v tomto roce se vyrobilo celkem 505 tisíc tun pelet ENplus® A1). Celková výroba dřevních pelet dosáhla v roce 2022 hodnoty 538 tisíc tun (v roce 2021 to bylo 526 tisíc tun). I v loňském roce se tedy v tuzemsku udržela velmi dynamická úroveň výroby dřevních pelet. 

Loňský rok má také nové „skokany“, kteří rostli nad rámec předchozích let. Jedná se o výrobu v menších závodech Pila Pasák, Pelety Kunovice nebo Latop Energy. Větší navýšení výroby u pelet středních závodů proběhlo u společností Premium Pellets a Waldera. 

Nejvíce pelet vyrobil dřevařský koncern Pfeifer. Ve svých dvou peletárnách v Chanovicích a Trhanově vyrobil přes 157 tisíc tun pelet v nejvyšší jakosti ENplus® A1. Dvojkou ve výrobě je moravskoslezský Mayr-Melnhof s výrobou 102 tisíc tun. Třetí místo obsadila společnost Stora Enso s výrobou 67 tisíc tun. Nejvíce domácích peletáren však vyrábí do 13 tisíc tun pelet ročně.

„Cena dřevních pelet v České republice od konce listopadu 2022 stabilně klesá zhruba o korunu/kg měsíčně. Nejnižší ceny čekáme po konci topné sezóny, tedy v dubnu až květnu. Nízké ceny vydrží až do července 2023,“ upřesňuje předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.  

Ceny dřevních pelet vzrostly na vrcholu energetické krize až o 150 %, v září a říjnu 2022 dosáhly maxima 16 až 18 Kč za kilo. Už od října kontinuálně klesají a aktuálně se na začátku února 2023 pohybují okolo 11 Kč za kilo, ale lze je pořídit i pod 10 Kč/kg.

Pelety v Česku používá 45 tisíc domácností

Dřevní pelety nebo brikety používá aktuálně k vytápění cca 45 tisíc domácností a firem a jen za poslední rok jejich počet významně narostl, protože dřívější uživatelé plynu a elektřinu v energetické krizi ve velkém přecházejí k dostupnějším palivům nezávislým na dovozech. Mají pro to dobrý důvod: ceny plynu a elektřiny vzrostly v době krize až o 300 %, teplo z tepláren o 250 až 500 %. Pelety oproti tomu zdražily „jen“ o 150 % a již zlevňují. Podobný vývoj nastal i u dřevěných briket. Vedle toho palivové dřevo zůstává nejdostupnější a nejlevnější možností vytápění, k vytápění ho u nás používá asi 2 miliony objektů.

Růst cen u dřevních paliv nebyl způsoben jen inflací nebo zvyšováním nákladů, ale rovněž chováním na straně zákazníků. Např. majitelé kotlů na pelety na podzim velmi často objednávali až trojnásobné množství paliva oproti minulým rokům. Měli obavy z krize a růstu cen a snažili se předzásobit se. Proto došlo v některých regionech na začátku topné sezony dokonce ke krátkodobým problémům s dodávkami. 

Cena pelet v únoru 2023 klesla pod 10 Kč za kilo

Ceny pelet se z těchto důvodů dostaly na svoje maximum v září a říjnu 2022, a to na 18 Kč za kilo. Od října již ceny pelet kontinuálně klesají, aktuálně jsou v průměru k dostání za 11 Kč za kilo. V únoru se u některých obchodníků snížily ceny dokonce pod 10 Kč/kg. „Jarní ceny po skončení topné sezóny odhadujeme výrazně pod 10 Kč za kilo, velmi bude záležet na teplotách a délce zimy,“ uvádí Vladimír Stupavský. 

A právě na jaře je každoročně nejlepší čas k nákupu paliva na příští topnou sezonu. Platilo to i v roce 2022. Kdo objednal pelety do konce května 2022, byly mu dodány v řádu dnů a za nízkou cenu. Do problémů se dostali až ti, kteří zásobování řešili na konci léta nebo dokonce až na podzim. „Doporučujeme stále stejnou věc: objednávejte dřevní paliva včas a nejlépe po ukončení topné sezóny. A nedělejte si nadbytečné zásoby na více let dopředu,“ potvrzuje Stupavský. 

V roce 2022 si nový kotel nebo kamna na pelety pořídilo asi 8 tisíc domácností, výrobci i topenáři se dostali na hranu svých kapacit a další tisíce domácností čeká výměna kotle letos, protože loni se na ně už nedostalo. Kdo uvažuje o změně vytápění a přechod na dřevní paliva v letošním roce, měl by zařízení vybrat a objednat ideálně teď na začátku roku. Na výměny je možné žádat i o finanční dotaci od státu v rámci programů Nová zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace.