Vēsture

Pasaules vadošās koksnes granulu sertifikācijas sistēmas vēsture, protams, ir cieši saistīta ar pašas sertificējamās preces vēsturi. Koksnes granulas parādījās 1970. gadu naftas krīzes laikā, kad pieauga pieprasījums pēc alternatīvas fosilās degvielas. Tomēr tikai deviņdesmitajos gados, kad sabiedrība sāka pievērst pastiprinātu uzmanību apkārtējai videi, koksnes granulas Eiropā guva atzinību kā uzticams alternatīvās enerģijas avots. Kopš tā laika to ražošana un patēriņš ir turpinājis pastāvīgi augt, un tagad koksnes granulas tiek uzskatītas par augstākās kvalitātes atjaunojamo enerģijas avotu.

Līdz ar koksnes granulu popularitāti radās arī svarīgi jautājumi. Kā strukturēt granulu tirgu un garantēt godīgus tirdzniecības apstākļus? Kā nodrošināt caurskatāmību un salīdzināmību patērētājiem? Un pats svarīgākais – kā paaugstināt granulu kvalitāti globālā mērogā? Pirmās atbildes uz šiem jautājumiem sniedza 2011. gadā, kad tika izveidots Eiropas standarts koksnes granulām (EN 14961-2), kuru pēc dažiem gadiem papildināja starptautiskais standarts (ISO 17225-2).

Ņemot vērā visus aspektus, 2011. gadā tika izveidota ENplus® sertifikācija. ENplus® sistēma, ko sākotnēji izstrādāja Vācijas granulu institūts (Deutsches Pelletinstitut), ieviesa kvalitātes kategorijas un stingrākas prasības par tām, kas noteiktas Eiropas un starptautiskajos standartos. Daļēji Eiropas partneru aktīvā atbalsta dēļ, ENplus® ir ātri kļuvusi par atzītu sertifikācijas sistēmu gan Eiropā, gan ārpus tās. Tās panākumus lielā mērā ir veicinājusi tik ļoti nepieciešamā granulu tirgus harmonizācija un standartizācija. 

Ar 13 miljonu tonnu saražotu sertificētu granulu plānoto apjomu 2021. gadā, ENplus® ir kļuvusi par pasaulē vadošo koksnes granulu kvalitātes sertifikācijas sistēmu ar gandrīz 1000 ražotājiem un tirgotājiem no vairāk nekā 46 pasaules valstīm.