Badania rynku
Dane pokazują, że większość konsumentów wybiera pellety przede wszystkim dlatego, że są tańszą opcją ogrzewania w porównaniu z rozwiązaniami takimi jak gaz i prąd, ale także dlatego, że pellet jest przyjazny dla środowiska. Tak naprawdę odsetek osób biorących pod uwagę odnawialny charakter pelletu wzrósł o 14% w porównaniu do badania przeprowadzonego dwa lata temu, co ma związek z powszechnymi intencjami odchodzenia od paliw kopalnych.
Dotacje samorządowe oraz rządowe są również czynnikiem skłaniającym do przejścia na pellet dla konsumentów w niektórych krajach Europy w tym w Polsce. Przykładem takiego programu rządowego jest program Czyste Powietrze.
Cena pelletu i certyfikaty jakości są kluczowymi czynnikami przy wyborze dostawcy pelletu. 67% respondentów uważa, że cena pelletu jest bardzo istotna, natomiast jedynie 3% uczestników badania twierdzi, że cena nie ma wpływu na decyzję o zakupie
Nic dziwnego, że większość użytkowników pelletu drzewnego wybiera lokalnego producenta lub handlowca, gdyż ponad 80% respondentów ceni bliskość dostawcy do swojego domu. Usługa dostawy pozostaje jednym z ważnych czynników zakupu – 3 na 4 konsumentów korzysta z dostawy pelletu przez sprzedawcę lub producenta pelletu.
Jeśli chodzi o okres w roku, w którym konsumenci rozpoczynają uzupełnianie zapasów, ponad połowa uczestników badania twierdzi, że zakupuje pellet zazwyczaj na początku sezonu grzewczego (wrzesień – grudzień), choć w tym roku większość uzupełniła swoje zapasy już wczesnym latem. Dwóch na trzech przyznaje, że rozpoczyna sezon z zapasem pelletu.
93% respondentów twierdzi, że planuje w dalszym ciągu wykorzystywać pellet jako rozwiązanie grzewcze, co potwierdza obecną stabilną sytuację na rynku po zeszłorocznych problemach spowodowanych kryzysem energetycznym.